Ökoiskola 2019-05-29T13:19:44+00:00

Az Ökoiskola cím elnyerése
2019.05.22.


Intézményünk 2016. 01. 30-án vette át először az ökoiskola címet adományozó oklevelet.
Pedagógiai programunk tartalmazza a vonatkozó részeket, iskolánk szellemiségét áthatja az ökoszemlélet.

Az iskola minden diákjának és alkalmazottjának feladata, hogy vigyázzon környezetére és figyelmeztesse környezetét a kulturált magatartásra. Az érdeklődő diákok környezetvédelmi- és természetismereti szakkörökön sajátíthatják el a többlettudást. A szakkörök, tehetséggondozó foglalkozások biztosítják a felkészülést a megyei és országos tanulmányi versenyeken (Curie Környezetvédelmi Emlékverseny 3-8. osztály, Mozaik verseny, Bendegúz verseny) való eredményes szerepléshez. A tanulók környezeti ismereteinek bővítésével, rendszerezésével, az összefüggések feltárásával azt is meg szeretnénk alapozni, hogy a középiskolában lehetővé váljon a környezetért, a jövő generációkért felelős személyiség formálása. A helyi tantervben szereplő tanulmányi kirándulás, tanulmányi séta, terepgyakorlat, tábor célja a természet- és környezetvédelem céljainak megismerése saját tapasztalatok alapján. Kiemelten fontosnak tartjuk a következő tevékenységek végzését: modellek készítése, hulladékgyűjtés, szelektív hulladékgyűjtés (osztály és iskolai szinten működik), a környezeti értékek vizuális eszközökkel történő megjelenítése, iskolai fűszer- és gyógynövénykert, iskolazöldítés, kézműves foglalkozások, vetélkedők, települési környezet szépítése, publikálás az iskolaújságban, előadás az iskolarádióban. Iskolánkban évek óta hagyomány, hogy a falu szépítésében részt veszünk faültetéssel, falutakarítási akcióval. Minden évben hulladékgyűjtést szervezünk (papír -, elektronikus hulladék – és vasgyűjtés). Szelektíven gyűjtjük a hulladékot (papír, műanyag, szárazelem, szerves hulladék, üveg) az egész iskolában, komposztálókat telepítettünk az udvarra. Programok: A jeles napokat témanapok formájában valósítjuk meg (Takarítási Világnap, Állatok Világnapja, „Ne vásárolj semmit!” nap, Víz Világnapja, Föld Napja, Madarak és Fák Napja, Egészségnap, Környezetvédelmi Világnap). A gyerekek nagy lelkesedéssel készülnek ezekre az alkalmakra (plakátkészítés, rajzverseny, vetélkedők, túrák, kirándulások). Folyamatos a környezetvédelmi pályázatok keresése és írása. Energiatudatos iskolaként energia- és anyagtakarékosságra törekszünk. A környezet és az egészség egymástól el nem választható fogalmak. A természet óvása, védelme nélkül nem beszélhetünk egészséges emberi életről sem, mivel az ember a természet része. Ennek szellemében kívánjuk nevelni a ránk bízott gyermekeket.

Az elmúlt három év fejlesztései

Az iskola udvarán már több éve kialakításra került egy gyógy- és fűszernövénykert. Ezt a kertet elhivatott kolléga és a tanulók közösen alakítják, telepítik, gondozzák és ápolják. Tavasszal új növényeket ültetnek (magról vagy palántáznak), az évelő növényeket felfrissítik, míg nyár végén, ősszel begyűjtik a növények hasznos részeit és szárítják, majd felhasználásra kerülnek a konyhán vagy otthonukban. Megtalálható a rozmaring, majoránna, torma, kakukkfű, levendula, menta, citromfű, zsálya, lestyán stb. A kártevők ellen biovédekezést alkalmaznak, amelyben biogazda szülők segítenek.

Az iskolánkhoz nagy udvar, zöld terület tartozik, ahol számos élőlény élőhelyet talál. Kialakítottunk egy madárbarát kertet, megfelelő cserjék és fák ültetésével. Madárodúkat és etetőket készítettünk. Télen gondoskodnak a tanulók a madarak szakszerű etetéséről. Itatót is kihelyeztünk. A sünök, a békák, a gyíkok is jó érzik itt magukat. A kertben előforduló fajokról tablókat gyártottunk, amit tájékoztató táblán kifüggesztettünk. 2017-ben elnyertük a Madárbarát kert címet.

Kibővítettük a szelektív gyűjtést, amelybe bevontuk a lakosságot is. Minden évben rendezünk elektronikai hulladékgyűjtést, papír- és fémhulladékgyűjtést. Hulladék raklapokból komposztálókat készítettünk. Az udvaron és a konyhán keletkező zöldhulladékot komposztáljuk. A műanyagkupakokat is gyűjtjük lakossági körben. Ezt kettős céllal tesszük. Egyrészt kupakképeket készítenek csoportjaink, amelyekkel az iskolakerítést díszítjük. Másrészt a közeli városban élő, beteg gyermek gyógyításának költségeihez járulunk hozzá a kupakok leadásával.

Öko-faliújságot szerkesztünk minden hónapban az aktualitásokkal. Figyelemfelhívó jelleggel a zöld jeles napokhoz, a szennyezések csökkentéséhez, ünnepkörökhöz kapcsolódnak a produktumok, amit a munkatervben előírt csoportok készítenek minden hónapban. Minden csoport törekszik az újrahasznosításra a faliújság készítésekor.

A fenntarthatósági témahéthez, az energiahatékony iskolai berendezéshez, továbbá ökoiskolai tevékenységünkhöz és vállalásainkhoz kötődően elnyertük az Energiatudatos iskola címet.

(www.kunszallas.sulinet.hu)

Ökoiskola cím újra pályázása 

Három év után lehetőség nyílt címünk megvédésére, újra pályázásra. A pályázatokat 2019. május 22-éig lehetett benyújtani.

Ádámné Vereb Annamária
intézményvezető

A Föld napja
2019.04.26.


A Föld napja (április 22.) ma már a világ legnagyobb környezeti eseménye. A napot 175 országban tartják, Magyarországon 1990 óta rendezik meg. Mivel ez most a tavaszi szünet idejére esett, ezért április 26-án tartottuk meg programjainkat. Elsődleges célunk tanulóink szemléletformálása, környezetvédelemre való nevelése, hisz Földünket meg kell őriznünk unokáink számára is.

Minden osztályt bevontunk a programokba. A kisebbek az udvart tették rendbe, szemetet szedtek, kupakképet készítettek a kerítésre, agyagoztak. Az 5-6. osztályosok PET-palackokból készítettek virágtartót az iskola ablakaiba, virágokat ültettek, ezzel is szebbé tették környezetüket. A 7-8. osztályosok a felsős udvart, illetve a település parkját rendezték. A nap végére környezetünk szebb, tisztább, rendezettebb lett. Programjainkat a Kecskeméti Tankerületi Központ és a Szülői Közösség támogatta.

Szabó Hajnalka


EGÉSZSÉGNAP
2019.04.08.


Iskolánk ebben az évben is megrendezte hagyományos egészségnapi programsorozatát. Elsődleges célunk a megelőzés, az egészséges életmódra nevelés, a szokások formálása. A tanulók nem a megszokott tanórai keretben szereztek ismereteket a témakörben, hanem interaktív formában. A kisebbek dohányzásmegelőzési programban vettek részt, egészséges ételeket készítettek és esztétikusan tálaltak, a biztonságos közlekedés szabályait sajátították el gyakorlatban (MobileKids program). A felsősök gyakorolták az elsősegélynyújtást, az újraélesztést. Az egészséges táplálkozással, a szenvedélybetegségekkel, védőoltásokkal, családtervezéssel is foglalkoztak. A kamaszkori bőr- és hajápolásról kaptak ötleteket kozmetikustól és fodrásztól. A közös sport élménye sem maradt el. A nap folyamán saláta- és tejbár üzemelt, ahol kóstolók várták az érdeklődőket.
A Kecskeméti Egészségfejlesztési Iroda szervezésében ingyenes szűrővizsgálatokra is sor került. A szűrőbuszban vérnyomásmérésre, vércukorszint mérésére, testzsírindex számítására, anyajegyszűrésre és egyéb vizsgálatokra nyílt lehetőség a lakosság számára.

Köszönjük előadóinknak, Balog Pálnénak, a MobileKids programot bonyolító munkatársaknak, Szekeresné Szabó Mária védőnőnek, Törteli Tibornak, Veres Editnek a segítséget.
Rendezvényünket támogatták: Félegyházi Tej Kft., Happy Tejtermék Kft., Integrál Zrt., Kedvenc Kereskedőház Zrt., P&P Kft., Nemes Gábor, Szappanos Gábor, Univer Product Kft., Vitaminsziget. Köszönjük támogatásukat!

Ádámné Vereb Annamária


Hulladékgyűjtés
2019.03.29.


Elektronikai hulladékgyűjtést szervezünk az iskolában 2019. április 24-25-én. Ezen a napon 8:00 órától rakhatják le a tanulók, szülők és a község lakói a feleslegessé vált elektromos berendezéseket (háztartási kisgépek, hűtő- és fagyasztószekrények televíziók, számítástechnikai eszközök stb). Ugyanezen a két napon vasgyűjtést is szervezünk. Kérjük, hogy segítsék tanulóinkat!

Iskolánkban folyamatosan, egész évben gyűjtjük a használt PET palackokat, lemerült szárazelemeket. A műanyag palackokat lehetőleg laposra taposva gyűjtsék, így kisebb helyet foglal, s könnyebb szállítani. Kérünk minden gyereket, szülőt, a falu lakosait, hogy az ilyen típusú hulladékot ne dobják a hulladékgyűjtő konténerbe, hanem hozzák, vagy küldjék be iskolánkba! Kérjük a tisztelt lakosságot, hogy segítség tanulóinkat a szelektív gyűjtésben! Előre is köszönjük támogatásukat!

Török Jánoska beteg, sérült gyermek megsegítésére műanyagkupakokat gyűjtünk. Kérjük, hogy Önök is csatlakozzanak akciónkhoz!

Diákönkormányzat


HAPPY Hét, a Víz világnapja
2019.03.25.


Március 18-22-ig zajlott iskolánkban a HAPPY Hét elnevezésű, vízfogyasztást népszerűsítő program, melyet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hirdetett meg. A program fő célja az volt, hogy foglalkozásokkal, játékokkal hívjuk fel a gyerekek figyelmét a vízfogyasztás fontosságára, illetve a cukros üdítők káros hatásaira. A hét folyamán minden nap készültünk programmal a gyerekeknek. Hétfőn a napközis csoportok óriás színezőt színeztek, kedden délelőtt az óraközi szünetekben játékos, vizes vetélkedőn vehettek részt a tanulók. Szerdán a felsős napközis csoportok régi CD-ből és kavicsokból poháralátétet készítettek. Csütörtökön délelőtt citrom- és narancskarikákkal ízesített ásványvizet kóstolhattak a gyerekek a szünetekben. Ennek a programelemnek nagyon nagy sikere volt. Délután újra játékos sorversenyen vettek részt diákjaink. A hét során meghirdettük a „Tervezz címkét egy ásványvizes palackra!” és a „Szelfizz vízzel!” című pályázatokat.

Március 22-én, pénteken volt a Víz világnapja, így erre a napra külön programokat szerveztünk. Délelőtt a tanulók kék ruhába jöttek iskolába a témához kapcsolódóan. Készítettünk a gyerekekről közös fényképet, miközben a víz kifejezést térben formálták. Délután az alsó- és felső tagozatos tanulók egyaránt egy vetélkedőn vettek részt. Minden csapat 4 állomáshelyen oldott meg feladatokat, melyek a vízhez, vízfogyasztáshoz kötődtek. Ügyességi feladatok, PUZZLE, rejtvények, horgászat és TOTO színesítették a programot.

Szabó Hajnalka, Veresné Szabó Krisztina


Fát ültettek a 8. osztályos diákok
2018.11.14.


Mára már hagyományosnak mondható, hogy a búcsúzó, 8. osztályos diákok fát ültetnek a Petőfi Faluház Emlékparkjában.
Ennek eleget téve iskolánk 2019. évben elballagó diákjai november 14-én közös munkával ültették el azt a facsemetét, amely remélhetőleg hosszú időn át emlékezteti őket, és  mindenki mást is, az iskolánkban töltött éveikre.

Mayer Erika
osztályfőnök


Adományozás a Kiskunfélegyházi Állatmenhely javára
2018.11.13.


Az állatok világnapja alkalmából gyűjtést kezdeményeztünk az iskolában a Fido Bácsi Alapítvány Kiskunfélegyházi Állatmenhelyének javára. A gyerekek, szülők és pedagógusok felajánlásaiból 25 000 Ft gyűlt össze, melyből fertőtlenítő szereket, konzerveket és kutyacsemegét vásároltunk. Az adományunkat 2018. november 13-án 4 tanuló közreműködésével juttattuk el a menhelyre. A gyerekek megnézhették a menhely lakóit és megsimogathatták a kiskutyákat. Megismerkedtek az örökbefogadás folyamatával, melyről beszámoltak az iskola többi tanulójának is. Nagy élmény volt ez a látogatás a gyerekek számára, megbeszéltük, hogy máskor is szervezünk hasonló akciót.

Veresné Szabó Krisztina


AZ ÁLLATOK VILÁGNAPJA
2018.10.04.


„Amíg meg nem tapasztaltuk milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik.”

Anatole France

Évente ugyan egyszer van Állatok világnapja, azonban az állatokért való felelősségvállalás, és védelmük a mindennapjaink fontos része. Október 4-én egy kicsit több figyelmet fordítunk rájuk. Ilyenkor, országszerte a vadasparkok, állatmenhelyek, állatkertek várják a látogatókat kedvezményes árakkal, akár hosszított nyitvatartással is. Iskolánkban is rendhagyóan színes programokat szervezünk diákjainknak, amellyel felhívjuk figyelmüket az állatok védelmének fontosságára.

Az idei tanévben tanulóink az Argos kutyaiskola bemutatóját tekinthették meg, ahol két okos, ügyes kutyus mutatkozott be. A bemutató ideje alatt, és utána hasznos tanácsokat kaptak a házi kedvencek megfelelő ellátásához, a róluk való gondoskodásról. Ezúton is köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat.

A bemutató előtt a felső tagozatos tanulók csapartversenyen vettek rész, alsós tanulóink pedig állatmozgást utánzó sorversenyeken mérhették össze ügyességüket. A kicsik örömére az arcfestés is a program része volt.

Iskolánk az idei tanévben a Fidó Bácsi Alapítvány Kiskunfélegyházi Állatmenhelye számára gyűjtést szervezett, és a befolyt összegből az állatotthon lakói számára élelmet vásárolt.

Diákjainknak versillusztrációs pályázatot hirdettünk, melynek eredményei a következők:

  1. helyezett: Vincze Dorina (4. osztály)
  2. helyezett: Farkas Molli (2. osztály)
  3. helyezett: Vakulya Laura (2. osztály)

Felső tagozat csapatverseny eredménye:

  1. helyezett: 4. csapat
  2. helyezett: 2. csapat
  3. helyezett: 3. csapat
  4. helyezett: 1. csapat

Készítette: Szabó Hajnalka (Öko-csoport)

TAKARÍTÁSI VILÁGNAP
2018.09.28


A takarítási világnap nem kötődik egyetlen konkrét dátumhoz sem, minden évben egy szeptember 20-a körüli hétvégén ünneplik.

Jelszava: Gondolkodj világméretekben és cselekedj otthon. Az akció Ausztráliából indult, ahol 1989-től szervezik az országos nagytakarítás napját. A Takarítási Világnapot hivatalosan először 1992-ben hirdette meg az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP). Az ENSZ a Környezetvédemi Programjához (UNEP) kapcsolódó takarítási világnapon arra buzdítja a Föld lakóit, hogy tisztítsák meg, varázsolják élhetőbbé a környezetüket, és az eredményt lehetőleg hosszú távon őrizzék meg.

Szeptember 17-én délután a takarítási világnap alkalmából a napközis csoportok az iskola környékét tették rendbe. Az alsó tagozatosok az udvaron szedték össze a szemetet, a felsősök pedig a Csőke parkban takarítottak. A falu lakosai is örültek a tiszta környezetnek. A tanulók szívesen vettek részt az akcióban, hasznos munkával töltötték el ezt a szép napsütéses délutánt.

Napközis munkaközösség